Mis on shiatsu?

Nimetus “Shiatsu” – eesti keeles “sõrme vajutus” – tuleneb kasutatavast tehnikast. Shiatsut iseloomustavad terapeudi rahulikud voolavad, ilma pingutuseta tehtud liigutused.

Shiatsut kirjeldatakse ka kui “tähelepaneliku puudutuse kunsti”. Teda on kirjeldatud erilise sisemise respektiivse hoiakuna ja tähelepanuna kliendi suhtes. Shiatsu teraapia toimub meditatiivses atmosfääris, mis võimaldab avatud kontakti patsiendi ja terapeudi vahel.

Tõlge Shizuto Masunaga raamatust ”Zen Shiatsu”:

SHIZUTO MASUNAGA

Maailmas suureneb pidevalt inimeste hulk, kes kuuluvad nn. poolhaigete kategooriasse. Neil on midagi viga kas vaimselt või füüsiliselt, kuid nad pole piisavalt haiged minemaks arsti juurde. Nende katsed parandada oma seisundit muudavad neid rahulolematuks lääne meditsiini ravimeetodite ja ravimite suhtes ning nad on hakanud hindama selliseid idamaiseid süsteeme nagu akupunktuur, massaaž, shiatsu ja Zen meditatsioon.

Lääne meditsiin juhindub kõrgteaduslikest suundadest seletamaks haiguse iseloomu tema sümptomite ja põhjustajate baasil, andes haigusele sobiva nime ning siis seda ravides. Elusorganismi loomulik kalduvus on aga ravida ennast ise. Seega on haiguse ravimise efektiivseimaks ja loomulikuimaks viisiks stimuleerida isetervenemist.

Idamaise meditsiini põhimõtteks on tähtsustada isetervenemise jõudu ja välja arendada teraapia, mis oleks täielikult harmoonias patsiendi kogu organismiga. Shiatsu on üks idamaise meditsiini distsipliinidest, mis on teinud selles valdkonnas suurepäraseid edusamme.

Üldine arusaam, et shiatsu on vaid sõrmede tugev pressuur keha üksikutele punktidele, ei vasta tõele. Shiatsu põhineb täielikule idamaisele meditsiinilisele süsteemile, mis kirjeldab inimkeha kui võrgustikku meridiaanidest, läbi millede voolab eluenergia – Jaapani keeles Ki.
Shiatsu teraapia eesmärgiks ongi seda vaba voolu toetada. Selle juures abistavad meid meie keha loomulikud tööriistad: käed, peopesed, küünarnukid ja põlved, millega tehakse pehmeid vajutusi piki meridiaane, kehal pinnal asuvaid liine.

Kui Ki vool läbi meridiaanide on sujuv, on inimene terve. Kui vool saab takistatud, inimene haigestub. Energia voolu seisundit hinnatakse Hiina duaalse Yin-Yang kontseptsiooni järgi ning jagatakse kahte seisundisse: Kyo ja Jitsu. Kyo-seisundis on Ki vool takerdunud ja organismi funktsioonid on tuhmunud. Jitsu-olekus on vool liige kiire ja organismi funktsioonid on liigaktiivsed.
Teraapia, mis ei arvesta neid seisundeid, saab vaid edasi lükata organismi tuhmunud funktsioone ning veelgi stimuleerida juba niigi hüperaktiivseid funktsioone. Ehk lühidalt öeldes: selline teraapia ei anna mingit tervistavat efekti.

Ki-Shiatsu meridiaanide kaart (Masunaga käsitlus)