See sõltub eelkõige valitud massaaziliigist. Klassikaline massaaz on väga lõdvestav ja pehme ning sobib hästi alustajatele. Süvakudesid mõjutav spordimassaaz kasutab tugevamaid vajutusi ja tehnikaid ning võib tunduda ebamugav. See sobib paremini juba kogenud „massaazi-huntidele“. Tai-massaaz sobib neile, kes ei soovi või ei saa lahti riietuda, ja kes on valmis ühendama massaazi kergete venituste ja võimlemisega. Shiatsu teraapia on omal kohal, kui on soov saada sügavat lõdvestust,  on vaja diagnoosida-ravida mingit sisehaigust või teostada keha profülaktiline teraapia.

Teiseks määravaks teguriks on massöör. Igal terapeudil on oma stiil ja tehnikad. Mõnede klassikaline massaaz on kiire ja jõuline, teiste spordimassaaz on aegalane ja pehme.

Massaaz ei tohiks kunagi valus olla!

Pole vahet, mis massaazis sa käid või millise massööri juures – massaaz ei tohiks kunagi valus olla. Hambad ristis kannatada pole mõtet. Muidugi,  magus valu, mis paneb suu vett jooksma ja mõnust oigama käib asja juurde, kuid sedagi vaid sinu nõusoleku korral. Liigne valu tähendab liiga tormakaid tehnikaid ja lihaskiudude purunemist, tagajärjeks valusad lihased järgmisel päeval. Jälgi oma keha, tuvasta selle valulävi ja soovid ning informeeri sellest oma massööri. Viimane ei tea seda enne, kui sa pole seda talle öelnud.

 

Mis toimub massaazi jooksul?

Klassikaline ja spordi- e. süvamassaaz toimub massaazi laual, tavaliselt alustatakse kõhuli asendist nägu spetsiaalses avauses. Terapeut katab sind rätikutega ning töötleb järekorras osade kaupa selga, kaela, õlgu, käsi ja jalgu.

Klassikaline massaaz algab õrna puudutuse ja silumistega, mis muutuvad järk-järgult tugevamaks. Massööri käed on pehmed ja soojad ning ta kasutab massaaziõli, spordimassaazis ka spetsiaalseid salve.  Kasutatakse kombinatsiooni võtteid lihaste töötlemiseks:

Alguses toimub lihaste soojendamine rea hõõrumis- ja vajutamisvõtete abil. Sõltuvalt massöörist ja patsiendist on need kas aeglasemad või kiiremad, lõdvestavamad või ergutavamad

Edasi toimub lihaste muljumine ja sõtkumine, et eraldada need luustikult ning vabastada pinge alt. See on juba sügavam töötlus. Vajadusel kasutatakse ka erinevaid vibreerivaid lööktehnikaid.

Avamine ja venitamine on tehnikad, millega massöör töötleb juba kindlaid probleemseid kohti (spasme), et eraldada „kokkuliimunud“ lihaskuid üksteisest, taastada lihase verevarustus ja töövõime. See muudab lihase pehmemaks ja painduvamaks. Selleks kasutab terapeut pöidlaid, sõrmi või isegi küünarnukke. See protsess on vähem või rohkem valulik sõltuvalt vajutuse tugevusest ja teie valulävest.

Passiivseid käte-, jalgade- ja seljavenitusi – kasutatakse mõne lihasgrupi tugevamaks venitamiseks ja töötlemiseks.  Kuid eelkõige on see omane spordimassaazilie, kus lihasgrupi lõpuni töökorda saamine on tähtsam, kui lõdvestava meeleolu tagamine.

Tai massaaz toimub põrandal, spetsiaalsel matil. Nii massöör kui masseeritav kannavad kergeid mugavaid rõivaid. Sõltuvalt massaazi ajast ja kliendist valitakse algasend: kõhuli, selili, külili või istudes. Tavaliselt alustatakse selilii asendist pea pööratud kõrvale.

Massöör töötleb sinu keha lihaseid ja energiakanaleid sujuvate kiigutavate vajutustega alustades jalgadest. Vajutuseks kasutab ta kogu oma keha: käsi, põidlaid, küünarnukke, aga ka jalgu. Vajutuste vahele toimuvad erinevad väga sujuvad ja pehmed passiivsed venitusliigutused, kus sul endal pole muud teha, kui ennast täielikult lõdvestada.

Selline töötlus – vajutused ja loksutused – eemaldavad järk-järgult pinge sinu lihastest, võimaldades neil üha rohkem venida ja tekitades üldise lõõgastuse. Tai massaazi võtete valik on väga lai, ning iga kord on võimalik valida just antud kliendile vajalikud võtted või avastada enda jaoks alati midagi uut.

Shiatsu teraapia toimub samuti põrandal, matil ning läbi riiete. See pole massaaz, vaid teraapia, mille käigus toimub energiakanalite mõjutamine.

Shiatsu algab ja lõpeb selili asendis, kus terapeut asetab käed patsiendi kõhule ja toimub nn. diagnoosimine. Terapeut määrab kindlaks erinevate energiakanalite/-tsoonide energiataseme.  See annab infot probleemi kohta ja edasiseks töötlemiseks, keha mõjutamiseks. Ravi algab terapeudi esimesest puudutusest.

Edasi töödeldakse küliliasendis (ühelt küljelt ja siis teiselt küljelt) patsiendi peas, kaelal, seljal ja  jalgadel asuvaid energiakanaleid. Terapeut kasutab selleks oma pöildaid ja peopesi. Lisaks toimuvad pehmed sujuvad käte-jalgade venitused. Tunnetades energiablokeeringuid ja –tühimikke korrastab terapeut kanalites energia liikumist – juhib blokeerunud energia tühimikesse.

NB! Meridiaanide Shiatsu terapeut ei anna endalt ega võta patsiendilt midagi ära. Ta on vaid vahendaja, instrument, mille abil taastatakse patsiendi keha isetervenemise võime – kõige kindlam tagatis haigusestest jagusaamiseks!

Seanss on sügavalt lõõgastav ja juba mõne minuti jooksul võib patsient langeda pehmesse unne tundes vaid läbi udu kerget tegutsemist enda kallal. Seansi lõppedes tunneb klient ennast värske ja nagu ümbersündinunda. Seansi mõju on sügav ja pikaajaline jätkates oma tööd kliendi sisemuses ka mitu päeva hiljem. Seansile järgneval ööl on uni hea ja enamik probleeme taandub ajaks, mis sõltub probleemi tõsidusest.

Parim võimalus massaazi kohta rohkem teada saada on külastada erinevaid massööre ja massaaaze ning minna siis sinna tagasi, kus meeldis enim.