SHIATSU SCHOOLS AND TEACHERS

SHIATSU KOOLKONNAD JA ÕPETAJAD

Koolkonniti on shiatsu tehnikad ja põhimõtted küllaltki erinevad. Laias laastus võib kõneleda kahest põhilisest koolkonnast: lääne- ehk Namikoshi ning ida- ehk Masunaga koolkonnast.

TOKUJIRO NAMIKOSHI

Tokujiro Namikochi (1905–2000), Shiatsu modernse koolkonna rajaja, lõi tehnikad, kus pööratakse tähelepanu rohkem akupunktuuri punktidele, kui energiakanalite ja -voo tunnetamisele. Survet avaldatakse valulikule (pinges) kohale – valu püütakse jõuga välja ajada. Tehnika on jõulisem ja sarnaneb pigem massaaziga.

See on Läänes Shiatsu tuntuim teraapia, sest on Lääne maailma jaoks kohandatud ja mugandatud. Namikoshi kuulsaimaks fraasiks oli “Kõik, mida tuleb teha, on vajutada”, samuti oli ta bestselleri “Tee seda iseendaga – 3 minuti Shiatsu” autoriks.

SHIZUTO MASUNAGA

Shizuto Masunaga (1925-1981) seevastu pidas olulisimaks just raskemini leitavaid keha energiatühje tsoone pidades neid probleemide tegeliku põhjusega seotuks. Neid tsoone/punkte kannatlikult stimuleerides vabanevad ka pinges tsoonid ja taastub keha energiate normaalne liikumine. Käivitunud energiakanal asub ka haigust likvideerima. Tehnika on lõõgastav, sügav, meditatiivne.

Mõiste “Zen Shiatsu” ja meridiaanide shiatsu all peetakse silmas Shizuto Masunaga loodud Shiatsu koolkonda tema poolt loodud teoreetiline baasiga. Masunaga arendas oma pikaaegse kliinilise praktika jooksul välja shiatsu-teraapia oma praktilise metoodika. Tänu tema olulisele ja laialt tunnustatud panusele sai temast oma ala tunnustatuim autoriteet.
Oma kodumaal Jaapanis oli Masunaga Shiatsu-terapeut ja lääne psühholoogia professor. Ta arendas välja oma teooria, kus ta sidus Shiatsu jaoks vaid osaliselt kasutatava akupunktuuri kaasaegase psühholoogia ja füsioloogiaga. Lisades siia ka oma kogemused arvukatest Shiatsu-seanssidest ning Zen-Budismi filosoofiliste mõtetega oligi loodud tõhus õpetus.
Lisaks teooria kirjeldamisele laiendas ja kaardistas Masunaga ka täiesti oma meridiaanisüsteemi, mis toetus tema tohutule praktilisele kogemusele. Ka on väga sisukas ja efektiivne tema venitusharjutuste õpetus.

Et saada Zen Shiatsu meistriks ei piisa ainult õpetuse omandamisest, vaid tuleb ka praktiseerida mõned aastad. Vaid läbi kogemuse ja zen-meditatsiooni saab õpilasest meister ning ta suudab mõista ja tunnetada läbi meie keha voolavat energiat.

Selline tunnetus on eriline ning tavapäraselt mõistetamatu. Inimesed saavad tavaliselt aru vaid asjadest, mis on reaalsed, nähtavad või katsutavad. Eluenergia – Ki – voolamine ja meridiaanid pole aga materiaalsed ja neist arusaamiseks peab terapeut arendama oma keha ja vaimu ning tunnetama neid asju oma südamega.

YASUTAKA HANAMURA

Yasutaka Hanamura on Shizuto Masunaga õpilane.

Ta on Masunaga viimaseid õpilasi, kes jätkab oma suure meistri teooria levitamist ja intepreteerimist. 2005-2008 andis ta seni oma ainukese kursuse Eestis.