Kas on tuttav: arsti vastus teile, kui läksite haige liigesega tema juurde: „teil on liiges veidi kulunud; võtke valuvaigistit ja tulge siis tagasi“.  Ja kui see ei aita, siis operatsioonile. Ja jutul lõpp.

Ei nii see ei käi. Kust kohast see kulumine siis tuli? Miks see küsimus teil küsimata jäi?

Liigesevalu ja kulumine pole haigus, mis tuleb kuskilt nakkusega või vanusega! Ka tuleks teada, et luud ise ei valuta – neis pole närviretseptoreid. Vaid liigese liigse paindumise korral teeb valu liigesepilus asuv retseptor.Valu teevad reeglina vaid lihased, mis on liigese ümber liiga pinges, muutunud põletikuliseks või viinud põletikku liigest kaitsva bursa.

Tuleb teadvustada, et valud liigestes on TAGAJÄRG!

Meie keha katab „lihasülikond“, mis hoiab meid püsti ja paneb liikuma. Kui „ülikond“ on õige suurusega, siis me ei pane seda tähelegi. Kui see aga on paar numbrit kokku tõmbunud, siis hakkab see meid siit ja sealt kiskuma – olemine on ebamugav (nagu oleksite selga tõmmanud liiga väikese kalipso?). Eriti ebamugavalt hakkavad ennast tundma meie liigesed, sest need surutakse samuti kokku. Liigesel ei jää ruumi vabaks liikumiseks ja ta peab oma edasi-tagasi tööd tegema tugevneva surve all. Pinges lihased kisuvad tihti liigese ühele poole viltu, mis veelgi raskendab selle tööd.

Kui liigesepilu on liiga kokku surutud, siis ei pääse liigesevõie liigesepindu enam hästi määrima. Samuti ei pääse pinges lihastest enam veri hästi läbi ja liigesepindade/kõõluste verevarustus jääb kehvapoolseks. Tagajärjeks on liigese kuivamine ja liigese kõhre pind hakkab kuluma. Paljureklaamitud liigeserohtude võtmine siin palju ei aita, või aitab vaid ajutisel – kui miski on kinni kiilutud, siis määri palju tahad ja ükskõik kui hea õliga, vabamaks ta ei lähe.

Mingil perioodil märkate, et liigese ümbrus tursub. Vahepeal on valud suuremad, siis jälle unustate. Probleem aga ei kao, kui põhjus pole kadunud. Peagi hakkab valu teid ka öösel segama ning siis avastate, et liiges on veidi viltu (näiteks põlve või sõrmeliiges).

Esimeseks lahenduseks on tegeleda vahetu põhjustajaga – lihastega. Õige massaaz ja venitused annavad liigesele jälle ruumi ja õige tööasendi. Hea terapeut näeb ära, milline lihasliin on liiga tugev ja milline nõrk ning soovitab tegevused „ülikonna“ tasakaalustamiseks. On üllatav, kui lihtsalt minnakse tänapäeval liigeseopile, samas kui paari oskusliku massaaziga saaks probleemi kontrolli alla.

Lõplikku lahendust tuleb otsida sügavamalt – siseorganitest, ainevahetusest, eluviisist. Tuleb leida vastus küsimusele: miks antud lihasliin ära väsis, kangestus ja miks teine liin nõrgaks jäi; miks verevarustus nõrgenes. See võis olla tingitud ebaühtlasest keha koormamisest, kuid tegelikuks põhjuseks on siiski meie ebaühtlane elustiil ja vastutavate siseelundite töö ebaühtlus. Täpsema määratluse annab näiteks ki-shiatsu teraapia.

Samal teemal vt. artikkel: „Kuidas keha töötab, milline on käsuahel?“